English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

جلسه مجازی شعر آیینی ارادت برگزار شد

جلسه مجازی شعر آیینی ارادت برگزار شد
جلسه شعر آیینی ارادت به دلیل شرایط کرونایی در فضای مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام، نخستین جلسه شعر آیینی ارادت در سال 1400 به دلیل شرایط ویژه کرونایی به میزبانی بنیاد و به صورت غیر حضوری در فضای مجازی برگزار شد.

مدیر فرهنگی بنیاد بین المللی امام رضا علیه السلام  در این نشست گفت: جلسه شعر ارادت سال 99 به دلیل شیوع کرونا برگزار نشد و تلاش ما این است با استفاده از فضای مجازی در سال جدید این جلسات را به صورت غیر حضوری برگزار کنیم.

حجت السلام سید حسین سیدی افزود: دعوت از اساتید بنام در حوزه شعر آیینی از جمله برنامه های درنظر گرفته شده برای جلسات شعر ارادت در سال جاری است.

مهدی آخرتی از منتقدان شعر آیینی در ادامه این نشست اظهار کرد: به نظر می آید نقد مکتوب به دلیل مجال بیشتری که منتقد می دهد می تواند راهگشا تر باشد اما نقد مکتوب باعث کنش نمی شود. شیوه نقد باید مشخص باشد و متاسفانه در بیشتر جلسات نقدی که برگزار می شود، صرفا شکل ظاهری شعرها مورد بررسی  قرار می گیرد. 
وی افزود: بنابراین خیلی مهم است که در ابتدا شیوه نقد مشخص باشد. همچنین باید به این نکته توجه کنیم که اگر نقدی بخواهد علمی و درست باشد، سلیقه  نباید در آن اعمال شود. 
این شاعر آئینی تصریح کرد: یک ضربه ای که به بدنه نقد زده می‌شود، نقدهای ژورنالیستی است که در حقیقت توصیف دوباره شعر است نه نقد. 
آخرتی با بیان اینکه منتقد هرگز قصد دشمنی کردن با شاعر یا نویسنده را ندارد، گفت: امروز نقد باید متنی علمی باشد که به شعر اضافه می شود و به  خواننده در فهم عمق مطالب کمک می کند. 
وی گفت: همچنین نقدی که بر مبنا تعویل متن باشد، امروز خیلی اهمیت دارد و نیاز به آن حس می شود، چرا که مخاطب امروزه اغلب شعر را نمی شناسد و با شعر ارتباط مفهومی برقرار نمی کند. 

در ادامه این نشست برخی شاعران به شعرخوانی پرداختند.

 

۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۱۶

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.